Hopsnackat

Hopsnackat 2026 är en uppdaterad version av Hopsnackat 2013-2019, som då spelades på turné med tre skådespelare. Den nya versionen spelas med åtta skådespelare.
Föreställningen kan ges både på scener och i andra lokaler, till exempel i samband med fack- och föreningsmöten. Den kan visas självständigt, men passar också bra att kombinera med föreläsning, diskussion, studiecirkel etc.
För bokning, kontakta ingrid.mattiasson@allatidersteater.se
Alla Tiders Teater sätter nu på nytt upp Hopsnackat, i en omarbetad och uppdaterad version av Frances Tuuloskorpi, med premiär i Helsingborg den 22 augusti och därefter på turné i Skåne.
Det blir en dryg timme med sittstrejkande sopgubbar och deras historier om sopbilskaravan, bingostrejk, kuktillägg på vårdboendet, hundar på lagret, hyvling på pågatågen, rastmöten på bilfabriken och kris i restaurangköket. Sanna historier från jobbet med underifrånperspektiv och humor.
Hopsnackat är ursprungligen en antologi med 35 korta dokumentära berättelser från 25 olika arbetsplatser om episoder då man tillsammans stoppat en försämring, fått igenom en förbättring eller satt fart på sin fackklubb. Små strider som skulle kunna utspela sig var som helst – om man lyckas snacka ihop sig.
Premiär 22 augusti 2026 på Helsingborgs stadsteater
Biljettinformation kommer inom kort!
Manus: Frances Tuuloskorpi
Regi: Martha Vestin
Regiassistent: Sarx Sönnebo
Producent: Ingrid Mattiasson Saarinen
Skådespelare
Amanda Magnusson
Cecilia Skog
Emelie Niemi
Irene Grahn
Isabella Rydnemalm Edlund
Tomas Gustafsson
Torsten Gunnehill
Vidar Söderström

